شما در اینجا هستید: محله > معرفی محله

معرفی محله

در سال­های اخیر در این بقعه طرح جامع عمرانی در حال اجراست و دو شبستان وسیع هر یک به مساحت هزار مترمربع در طرفین بقعه متبرکه احداث گردیده است. در زمان حاکمیت عبدالملک بن مروان بدلیل سخت گیری­های فراوان بر شیعیان امامزاده حسن، که از نوادگان امام­حسن­مجتبی(ع) می‌باشند از عراق به ایران هجرت نمود و در این منطقه که در آن زمان قریه­ای به نام «جی اولیا» از ولایت ری بود رسيد. بعد از فوت آن بزرگوار این منطقه به عنوان یکی از زیارتگاه­های شیعیان درآمد و به دنبال آن هسته اولیه سکونت گزینی در آن شکل گرفت.

بر اساس روند رشد و تغییر کالبدی در سطح کلان ­شهر تهران و همسو با آن مراحل تکمیل و گسترش کالبدی منطقه نیز آغاز گردید. در فاصله سال‌های 1335 تا 1348 همزمان با مهاجرت جمعیت به تهران بر اثر تأثیرات حاصل از اصلاحات ­ارضی سال‌های1342-1340مهاجرت و اسکان جمعیت در سطح منطقه آغاز ­شد و به دنبال آن بخش عمده­ای از اراضی کشاورزی منطقه تغییر کاربری یافت و به اراضی با کاربری شهری تبدیل شد. این روند تغییر کاربری در طول سال‌های بعد از 1348 نیز ادامه ­یافت تا اینکه در سال 1358 تقریبأ تمامی اراضی منطقه تغییر کاربری یافته و به اراضی مسکونی یا شهری تبدیل شده‌اند.

مکان کنونی امامزاده­حسن، در گذشته پارک سوار درشبکه­ها از خط آهن تا امامزاده­حسن بود. اطراف امامزاده حسن قبرستان بود که بعد از انقلاب به پاساژ و مغازه تبدیل ­شد. در خیابان امین­الملک، یک کاروانسرای بزرگ وجود­ داشته است. (صفرعلی صفری) در زمان‌هايي كه باغات و زمين‌هاي كشاورزي وسيعي در اطراف محله وجود داشته است به سبب تردد قماربازها و زورگيرها در اين باغات جنايات و قتل‌هاي زيادي در آنها رخ مي‌داده است. (دهقان 1390)

به گفته یکی از ساکنان

" در خیابان امین الملک تا سال( 1387) زیر پل زمینی بود متعلق به شهرداری که در گذشته پارکینگ بوده و با نامه‌نگاری‌های شورا یاری به بازار میوه و تره بار تبدیل شده است." پاساژ ­نسیم که امروزه مرکز فروش کفش است،‌ در گذشته گرمابه غلامعلی بوده ­است. از لحاظ ساختمان کالبدی، محله دارای خیابان­ها و معابر کم عرض و طویل و همچنین دارای بن­بست‌های فراوان می­باشد که در کنار بافت فرسوده محله از مشکلات عمده محله محسوب می­شوند.

بنا به گفته یکی از معتمدین محل:

 در سال های 1334 پشت خط ما دنبال خرگوش می‌گردیم کل این منطقه کشت و کار بود اون سال‌ها ما یه نوجوان بودیم.قبل از انقلاب در محل ما مدرسه‌ای بود که الان شده فروشگاه بزرگ ایرانیان‌، تنها مدرسه این منطقه بوده است. پشت اینجا هم کلاً زمین‌های مزروعی و کشاورزی بوده است و به مرور تغییر کاربری دادند زمین‌هایی که گاوداری و گاراژهای فرسوده بود به مرور تبدیل به مراکز تجاری شدند اولین مرکز تجاری با مبل مهدی شروع و باعث توسعه و رونق تجاری منطقه گردید. پس از آن قهوه‌خانه‌ای که محل تجمع اراذل و اوباش بود به مبل سازی پریسا تبدیل گردید. بعدها با تاسیس پاساژ ایرانیان کل بافت تجاری منطقه تغییر نمود که از بانیان تغییرات تجاری این منطقه "آقای مایلی" بودند.

اهالی اکثراً کارگر نشین و زحمتکش می‌باشند. از ابتدای تغییر کاربری‌ها فضای سبز در محله امامزاده حسن وجود ندارد.

محله امامزاده حسن بصورت دو مثلت شمالی و جنوبی است که حول محور امین‌الملک شکل گرفته است. خیابان امین‌الملک بعنوان مرکز کالبدی و اقتصادی در این محله و با توجه به قرارگیری آستان امامزاه حسن در این خیابان، از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. کاربري‌هاي منطقه‌اي و فرامنطقه‌اي در جداره این خیابان مکان یافته‌اند. خصلت تجاري و زیارتی غالب در این محور باعث شده که حضور مردم در این خیابان با فراغت و تفریح نیز همراه شود و از این لحاظ خیابان امین‌الملک آوازه‌ای فرامنطقه‌اي پیدا کند.محله امام زاده حسن با 5/53 هکتار مساحت، 5/20درصد از ناحیه و 5/6 درصد منطقه را در شمال ناحیه یک منطقه 17 شهرداری تهران به خود اختصاص داده است. (معاونت برنامه ریزی و هماهنگی شهرداری منطقه 17) بررسی اسناد و تصاویر هوایی نشان می دهد، به سبب وجود امامزاده در این قسمت از حاشیه شهر، محله امام‌زاده حسن جزء اولین محلاتی است که در حاشیه جنوب غربی تهران قدیم تعدادی جمعیت را به خود جلب کرده است. این در حالی است که اغلب اراضی مجاور این بافت مسکونی محدود در جوار امام زاده اراضی با کاربری زراعی بوده‌اند. بنابراین سابقه سکونت در محله امام زاده حسن بیشتر از سایر محلات منطقه می باشد.

محدوده جغرافیائی این محله به شرح زیر است:

Ø     از شمال به خیابان قزوین

Ø     از جنوب به خط راه آهن تهران – تبریز

Ø     از شرق به خیابان مهمان نوازان

Ø     و از غرب به خیابان لقمان حکیم محدود می شود.